+1 630-519-1219
Call Us Mon- Sat 8:30 am - 6:00 pminfo@hollywoodtraders.com
Mirka Tools 24h/7$ 370 Original price was: $ 370.$ 250Current price is: $ 250.
Mirka® PBS are ideal for spot weld removal and the sanding of weld joints. They work wonders for rust, paint, and adhesive removal and preparing surfaces for gluing and riveting. The Mirka PBS-10330 is user-friendly and ergonomic, powerful, yet quiet to use. Comfortable to hold with a cushioned rubber grip, the grinding speed is easy to set with a top-mounted selector. Tension mechanisms make the belts easy to change in just a matter of seconds, and the arm angle of the tool is quickly adjusted with a key that is stored right in the handle.
Technical attributes
| Air Consumption | 610 l/min |
| Belt Length | 13 inch |
| Belt Width | 0.4 inch |
| Max Speed | 17000 rpm |
| Noise Level | 83.8 dB |
| Power Input | 417.6 W |
| Sound power level (LWA) | 94.8 dB(A) |
| Vibration emission uncertainty K * | 0.68 m/s² |
| Vibration Level | 1.88 m/s² |
| Weight | 1.79 undefined |
| Work Pressure | 6.2 bar |
Application
$ 410 Original price was: $ 410.$ 277Current price is: $ 277.
Copyright © 2026 Mirka Tools.

Reviews
There are no reviews yet.