+1 630-519-1219
Call Us Mon- Sat 8:30 am - 6:00 pminfo@hollywoodtraders.com
Mirka Tools 24h/7$ 452 Original price was: $ 452.$ 306Current price is: $ 306.
The ergonomics of Mirka orbital sanders give the user great comfort. Its lightweight, hi-tech, and precision molded material provides unmatched strength and durability. MIRKA® OS 38CV (Central Vacuum) is recommended for various applications, such as wood and body filler as well as primer and lacquer sanding. Mirka orbital sanders have been specially designed for use with the revolutionary abrasive, Abranet. This Orbital Sander with the dimension of 70 x 198 mm is recommended to use on small and medium size areas. The 3.0 mm orbit guarantees a good surface finish.
Technical attributes
| Dust System | Central vacuum ready |
| Noise Level | 75.0 dB |
| Orbit | 3 mm |
| Pad Included | |
| Pad Length | 8 inch |
| Pad width | 3 inch |
| Vibration Level | 3.3 m/s² |
| Weight | 2.12 lb. |
| Work Pressure | 6.2 bar |
Application
$ 457 Original price was: $ 457.$ 309Current price is: $ 309.
$ 457 Original price was: $ 457.$ 309Current price is: $ 309.
Copyright © 2026 Mirka Tools.

Reviews
There are no reviews yet.