+1 630-519-1219
Call Us Mon- Sat 8:30 am - 6:00 pminfo@hollywoodtraders.com
Mirka Tools 24h/7$ 966 Original price was: $ 966.$ 653Current price is: $ 653.
The spot repair orbital sander Mirka® AOS130-B is small and energy efficient, with award-winning ergonomic design (Red Dot 2017). Ideal for professionals who appreciate the freedom of movement and low maintenance of a cordless sander. The 12V 2.5Ah Li-ion battery lasts up to 16 hours in industrial use and charges in 45 minutes – with two batteries, there is no downtime. Mirka AOS130-B has a brushless motor and a 3 mm orbit. Comes with two backing pads, charger, and extra battery.
Technical attributes
| Battery Capacity | 2.5 Ah |
| Battery Voltage | max 12V VDC |
| Dust System | Non vacuum |
| Max Speed | 8000 rpm |
| Min Speed | 4000 rpm |
| Noise Level | 61.0 dB |
| Orbit | 3 mm |
| Orbit Type | Orbital |
| Pad Diameter | 1.25 inch |
| Pad Included | 8294596311, 8294598311 |
| Size of Collet | 6 mm |
| Vibration Level | 2.54 m/s² |
| Weight | 1.26 undefined |
Application
$ 1,216 Original price was: $ 1,216.$ 821Current price is: $ 821.
$ 531 Original price was: $ 531.$ 359Current price is: $ 359.
Copyright © 2026 Mirka Tools.

Reviews
There are no reviews yet.