+1 630-519-1219
Call Us Mon- Sat 8:30 am - 6:00 pminfo@hollywoodtraders.com
Mirka Tools 24h/7$ 1,266 Original price was: $ 1,266.$ 1,216Current price is: $ 1,216.
Get precision results even in areas where larger grinders are difficult to handle, and electrical and pneumatic outlets are out of reach. With its ergonomic design, wide range of speed adjustments, reduced noise level, and convenient battery power, Mirka ANGOS can be used with a variety of accessories in grinding and sanding metal, cleaning after welding, surface conditioning, cutting and deburring, and paint removal.
echnical attributes
| Battery Voltage | VDC |
| Dust System | Non vacuum |
| Max Speed | 20000 rpm |
| Min Speed | 2500 rpm |
| Noise Level | 66.0 dB |
| Orbit | 0 mm |
| Pad Diameter | 2 inch |
| Pad Included | 8095060211 |
| Size of Collet | 1/4 inch |
| Vibration Level | 11.1 m/s² |
| Weight | 1.12 undefined |
Application
$ 536 Original price was: $ 536.$ 362Current price is: $ 362.
$ 1,216 Original price was: $ 1,216.$ 821Current price is: $ 821.
Copyright © 2026 Mirka Tools.

Reviews
There are no reviews yet.