+1 630-519-1219
Call Us Mon- Sat 8:30 am - 6:00 pminfo@hollywoodtraders.com
Mirka Tools 24h/7$ 1,828 Original price was: $ 1,828.$ 1,235Current price is: $ 1,235.
Unique brushless wall and ceiling sander. The light weight (under 8 lbs) means the sander can be used for longer periods with comfort. Mirka® LEROS is the first wall sander with 180° flexibility on the sanding head, which helps the operator reach surfaces from a better angle and allows a more ergonomic working position. The random orbital movement gives precise responses to the operator’s movements. The special sanding head and backing pad design make it possible to work very close to corners and edges. The sanding head is close to the surface, stabilizing the sanding process. Bluetooth connectivity offers additional features via the myMirka app, helping you to keep track of vibration, speed and usage data. It comes with a grip backing pad, and using an interface is recommended. A practical carrying bag is included in the package.
Technical attributes
| Dust System | Central vacuum ready |
| IP Classification | |
| Max Speed | 8000 rpm |
| Min Speed | 4000 rpm |
| Noise Level | 73.0 dB |
| Orbit | 5 mm |
| Orbit Type | Random orbital |
| Pad Diameter | 9 inch |
| Pad Included | MIW9514312 |
| Plug Type | US |
| Power Input | 250 W |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Voltage Supply | 100-120 VAC |
| Weight | 7.72 undefined |
Application
$ 139 Original price was: $ 139.$ 96Current price is: $ 96.
$ 1,711 Original price was: $ 1,711.$ 1,156Current price is: $ 1,156.
Copyright © 2026 Mirka Tools.

Reviews
There are no reviews yet.